TurkNet İnterneti İle Geçirdiğim 2 Yıl

Ülkece interneti çok yoğun kullanmamıza rağmen, internet kalitemiz ne yazık ki bakır kablolardan öteye henüz geçemedi. Özellikle İstanbul’da, fiber altyapının kapsamı çok kısıtlı bölgelerde, hatta çoğunlukla yeni yapılan rezidans/toplu konut projelerinde olması nedeniyle çok geniş durumda değil. İstanbul’da iş dünyasının kalbinin attığı bölgelerde bile hala fiber internet yok.

Bu yazıyı okuyorsanız büyük ihtimalle siz de size sunulan 8, 16, 32 Mbps hızlarından memnun kalmayan, bakır kablo üzerinden internet alan ADSL, VDSL kullanıcılarından biri olmalısınız :) Çünkü TurkNet reklamlarında 100 Mbps hız sunacağını vaat ediyor ve bu fiber olmayan bölgelerde pek alışılmış bir durum değil.

Daha önce birkaç yazımda bu konulara değinmiştim. Yani Türk Telekom ve Turkcell Superonline kullandığım zamanlarda…

O günlerden bu günlere kadar hala Türkiye fiber altyapısı olduğu yerde sayıyor. Bir ara İstanbul’da operatörler İBB’nin İsttelkom şirketi altında birleşti, hepsi tek bir kabloyu kullanacak vs. demişlerdi ama o olaydan da ses soluk çıkmadı. Ek olarak Turksat bu konuda son dönemde yatırımlarını artırdı, bazı mahallelere Kablonet olarak fiber hizmet sunmaya başladığını biliyorum. Ama yine de kaliteli bir internet hizmeti almak ülkenin büyük bir bölümü için çok zor.

Böyle bir ortamda 100 Mbps vaadiyle gelen TurkNet ister istemez dikkat çekiyor. Ben de 2 yıl önce internet sitelerinde yer alan üzerinden evimin altyapısını sorgulamış ve aldığım sonuç karşısında çok şaşırmıştım. Santrale uzaksınız diyerek 8 Mbps’den yüksek hız vermeyen Türk Telekom ve Turkcell Superonline’ın aksine “Aktif YAPA altyapısındasınız, 100 Mbps hız verebiliyoruz” diyerek beni oldukça şaşırtmışlardı. Hatta Turkcell Superonline taahhütümün bitmesine 4 ay kalmış olmasına rağmen TurkNet’e geçmiş, o 4 ay boşuna Turkcell Superonline ‘a kullanmadığım internetin parasını bile ödemiştim.

TurkNet 100 Mbps müjdesini verir vermez başvurdum, tabi bunda TurkNet’in Sabancı Holding ‘e bağlı bir kuruluş olduğunu bilmemin de güven açısından etkisi oldu. Ayrıca taahhüt de yapmıyorsunuz. Yanında sabit telefon hattı da geliyor.

İlk önce satın aldığım modem geldi (modemi satın almak çok daha mantıklı, çünkü iptal durumunda Turkcell Superonline’ın yaptığı gibi sizden İstanbul’un dağ başında bir yere modemlerini götürmeniz istenebilir). Modem geldikten kısa bir süre sonra da eve bağlantı işlemleri için ayrı ayrı ekipler geldi. Önce bina santralinde bana hat vermek için Turk Telekom, ardından da TurkNet ekipleri. Tabi bunu böyle basit anlattığıma bakmayın, 1 hafta sürdü neredeyse.

Eve gelen TurkNet ekibi hız testi yaptı ve maximum 32 Mbps hız çıktı. Bu konuda biraz kandırılmış gibi hissettim. Çünkü 100 vaad etmelerine rağmen 32 ile karşı karşıya kalmıştım. Ama şöyle bir durum daha vardı, daha pahalı fiyata Turkcell Superonline’da 16'larla boğuşuyordum (Tabi hiç 16'yı göremezdim, upload hızım da 1'i hiç geçmezdi). Santrale uzak olduğum bahanesiyle bana düşük hız veren eski sağlayıcıma göre hala mantıklı olduğu için vazgeçiyorum da diyemedim. O şekilde kabul ettim.

Bugün birinci yılım ve bu zamana kadar 1 kere Türk Telekom kaynaklı bölgesel altyapı yeniliği nedeniyle 1 gün süren kesinti yaşadım. (Onda da SMS ile önceden hazırlıklı olun diye haber verdiler). Bir de geçtiğimiz Mayıs ayında tüm TurkNet kullanıcılarının yaşadığı genel kesinti olmuştu, o da 3 saat sürmüştü. Onun dışında kesintisiz ve hızlı internetim hep oldu. Yan tarafta size bu yazıyı hazırlarken yaptığım hız testini de ekliyorum.

1 aylık internet hediyesi

Ayrıca arkadaşını davet et sistemi üzerinden de bu zamana kadar çevremdeki birçok kişiyi TurkNet ile tanıştırdım. Bu sistem hem arkadaşınıza hem de tavsiye ettiğiniz için size 1 ay hediye internet kazandırıyor. Bu da davet ettiğim kişi sayısı kadar ay TurkNet’e fatura ödemediğim anlamına geliyor. Bu sistemi de düşündüğümüzde TurkNet’in Türkiye’ye oldukça yenilikçi ve esnek bir hizmet anlayışı sunduğunu belirtmek mümkün. Eğer siz de benim davet kodumla üye olarak 1 ay hediye internet kazanmak istiyorsanız ve sorulursa UQQ57TG74RJT davet kodunu girin ya da satış temsilcisine iletin.

Tabi TurkNet ile aklınızda çok büyük bir soru var biliyorum, o da çağrı merkezinin olmayışı. Alışkanlık olmuş, bir sorunumuz olduğunda karşımızda anlık ve canlı bir muhatap görmek istiyoruz. Bu alışkanlığımızdan dolayı TurkNet ‘in sunmuş olduğu yazılı kayıt oluşturarak müşteri temsilcisine ulaşma sistemi, müşteri kaybına sebep oluyor.

Ben 2 yıl boyunca sadece 1 -2 kez müşteri temsilcisine yazdım, o da internet hızımla ilgiliydi. Kısa bir süre içinde de sorunu düzeltip mail ile dönüş yaptılar. Yani karşınızda canlı bir kişinin olmasını gerektiren ciddi bir sorunla karşılaşmıyorsunuz aslında. O yüzden de müşteri temsilcisine pek ihtiyacınız olmuyor. Ayrıca “Turkcell Superonline’da müşteri temsilcisi var da ne oluyor” diyebilirim rahatlıkla, çünkü modemimin bozuk olduğunu anlayamayıp beni 3 ay boyunca internet kesintileriyle uğraştırdılar. En sonunda akıl edip ben farklı modem denedim ve o sayede anladım. Bana sürekli modemde sorun yok, altyapısal bir sıkıntı var deyip durdular. Yani çağrı merkezi çalışanlarının üst düzey yetkili olduğunu falan düşünmeyin. İnsiyatif alamayan, bilgisiz kişilerle dolu. Tek görevleri sizin gazınızı almak ve sorunu daha yetkili kişiye iletmek için yazılı kayıt almak. Yani aslında o çağrı merkezi çalışanları sizin adınıza yazılı kayıt oluşturuyor. Siz bu işi TurkNet ‘te kendiniz yapıyorsunuz. Aynı süreçler aslında, düşündüğünüzde…

Eğer hala TurkNet ‘e geçme konusunda karar veremediyseniz dediklerimi mutlaka aklınızda bulundurun derim. Eğer mevcut internetinizin taahhütü devam ediyorsa, onun 480 TL’ye kadar olan cayma bedelini de karşılıyorlar.

Bana soracak olursanız ben 2 yıldır oldukça mutluyum, geçmişteki çektiğim çileleri düşündüğümde…

— Teknoloji maliyetlerinizi uyguna getirmek için Kuponigo’da yer alan son teknoloji fırsatlarına göz atmanızı tavsiye ediyorum:

Originally published at fozdemir.com

Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store