Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum. https://fozdemir.com
Image for post
Image for post

İlk kez bir hevesle 2010 yılında blog yazmaya başladım. Kısıtlı bilgimle ilk Wordpress sitemi hosting ve domain alarak kurdum ve başladım yazmaya. O zamanlar blog yazmak oldukça popülerdi. Blog yazarları da bir o kadar tanınır ve bilinirdi. Kısa süre içerisinde yazdığım yazılarla çok kişi tarafından okunarak, çeşitli etkinliklere davet edilerek kabul görmeye başlamıştım. Benim için en unutulmaz etkinliklerden biri İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) ile yapmış olduğum “İDO ile 5 şehir”çalışmam ve diğeri de PepsiCO Türkiye’nin bloggerlar ile Kapadokya’da düzenlediği özel etkinlikti. Çok fazla şey yaptım bu süreçte ama unutamadığım bu ikisi olmuştur.


Image for post
Image for post
Photo by Persnickety Prints on Unsplash

Bir seyahate çıktığınızda eminiz ki çok sayıda fotoğraf çekiyorsunuzdur. Selfie’lerin yanı sıra anı ölümsüzleştirdiğiniz birbirinden güzel manzara fotoğraflarınız olduğundan eminiz.

Peki bu fotoğrafları internet ortamında Instagram ya da Pinterest hesabınızın dışında sergilemeyi hiç düşündünüz mü? Hatta bu yolla para kazanmayı…

Belki daha önceleri para kazanmak amacıyla; Shutterstock, Adobe Stock, ya da Depositphotos gibi stock fotoğraf sitelerine fotoğraflarınızı yüklemeyi denemiş ve koşullarını karmaşık bulmuş olabilirsiniz. Ya da Unsplash gibi platformlara fotoğrafınızı ücretsiz koyarak binlerce kişinin fotoğrafınızı ücretsiz olarak kullanmasını sağlamış olabilirsiniz.

Stock fotoğraf sitelerine yüklediğiniz her fotoğrafla ayrı ayrı ilgilendiğiniz yetmiyormuş gibi bir de hepsinin panellerine ayrı ayrı üye olup bütün…


Image for post
Image for post

WordPress and its e-commerce platform WooCommerce are the best and most-used CMS software to choose when building a website today. Although the initial purpose of the software when it born was for only blog sites, this situation has evolved to have the capacity to make all kinds of websites as time passes.

Today, most people who want to build a website prefer this software, which is constantly updated and coded by a well-established team. While saving time and money, this preference ensures that your website is constantly protected against new threats by being constantly updated. You also have a website…


Image for post
Image for post
Photo by Sara Kurfeß on Unsplash

Çoğu zaman uçak yolculukları sırasında büyük tartışmalar yaşanmasına sebep olan cep telefonu ve radyo sinyali yayan teknolojik aletlerin kullanımına yönelik kısıtlama, bir süre önce biraz daha yumuşatılmıştı. Kalkıştan sonra belirli irtifanın üzerine çıkan uçaklarda uçuş modu özelliği bulunan cihazlar kullanılabiliyordu.

Ama hepimizin aklında merak ettiği bir soru var. O da bu yüzyılda hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş olan cep telefonlarını hala neden kapattığımız.

Bu durum teknoloji bağımlıları için kısa süreli uçuşlarda sıkıntılı olmasa da uzun süren uçuşlarda büyük bir sıkıntı haline gelebiliyor. Peki ya telefonu açık unutursak? Gerçekten uçak düşer mi?

Yapılan araştırmalar genelde havada sinyallerin karışmasından dolayı teknik…


İnternet ortamında dahil olduğum tüm gruplarda herkesin aklında tek bir soru ve arkasından gelen yalan yanlış yüzlerce cevap var: Yurt dışından Türkiye’ye ya da Türkiye’den yurt dışına sorunsuz, ucuz ve hızlı bir şekilde nasıl para gönderebilirim?

Bu yazıma başlamadan önce belirtmem gereken bir şey var, o da bu içeriğin asla sponsorlu bir içerik olmadığıdır. Tamamı kendi tecrübelerime dayanmaktadır ve sıralamayı da en mantıklı olan servise göre yaptığımı söyleyebilirim. Belirteceğim tüm yolları kullanmış ve başarılı bir para transferi yapmış biriyim, yani internette gördüğüm bilgilerle bu içeriği hazırlamıyorum, hepsi birer tecrübeye dayanmaktadır.

Image for post
Image for post
Başvuru Linki: https://gezimingo.com/yazarlik-basvurusu/

Aşağıdaki servislerin ağa babası normalde Paypal’dır. Ama yapılan transfer işlemlerinin…


Bugün, Avrupa denilince akla ilk gelen başkentlerden olan Londra hakkında konuşacağız. Çünkü geçtiğimiz yıllarda 2 ay boyunca orda kaldım ve inanılmaz deneyimler topladım. O yüzden bu deneyimleri size aktarmak istiyorum.

Hangi Havalimanı?

Şehre ilk giriş noktanız havalimanları oluyor. Heathrow, City, Gatwick, Luton, Stansted ve Southend gibi 5’e yakın havalimanı var. Bu havalimanlarından istediğinizi tercih edebilirsiniz. Çünkü hepsinden Londra şehir merkezine ulaşmak oldukça kolay.

Image for post
Image for post

Şehir merkezinden trenle gidilen bir havalimanına gidecekseniz biletinizi aylar öncesinden almanızı tavsiye ediyorum. Çünkü bütün Avrupa şehirlerinde olduğu gibi Londra’da da biletinizi ne kadar geç alırsanız, o kadar pahalı ödersiniz.

Canım Oyster Card!

Şehre indiniz. Eğer özel helikopteriniz ya da limuzininiz…


Her gün milyonlarca turistin ziyaret ettiği, geçmişte Bizans ve Osmanlı gibi büyük imparatorluklara başkentlik yapmış olan Sultanahmet; günümüzde geçerliliğini koruyan en önemli turistik destinasyonlarımızın başında geliyor.

Ayasofya, Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Türk İslam Eserleri Müzesi (Pargalı Damat İbrahim Paşa Sarayı), Haseki Hürrem Sultan Hamamı, Aya İrini Kilisesi, Caferağa Medresesi, Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, Sağlık Müzesi ve Basın Müzesi diye uzayıp giden tarihi mekanların yanı sıra Gülhane Parkı gibi önemli bir milli parkımızı da yanı başında bulunduran Sultanahmet semti, İstanbul’da görülmesi gereken çoğu mekanı bünyesinde taşıyor. …


1990 yılında Manchester’ten Londra’ya giden bir trenin rötar yapmasının J.K. Rowling’e verdiği ilhamla başlayan Harry Potter serisinin çekimlerinde Londra’da çok fazla sayıda mekan kullanıldı. Tüm bu mekanları tek tek araştırdım ve hepsini ziyaret ettim. Bu yazımda tüm bu deneyimlerimi size aktarmak istiyorum.

Filmin hayali kısmını oluşturan bölümleri Londra’nın kuzeybatısındaki Warner Bros stüdyolarında çekilmiş olsa da, Oxford ve İskoçya gibi Birleşik Krallık’ın birçok bölgesinden de gerçek mekanlar kullanılmış. Bunların içinde en büyük payı Londra’nın şehir merkezi alıyor.

Sizler için Harry Potter’ın bu macerasının peşinden gittim ve filmde Muggle World olarak betimlenen Londra’daki mekanları tek tek inceledim.

King’s Cross Tren İstasyonu

Image for post
Image for post
Photo by Simon Rae on Unsplash

Harry Potter hikayesinin temelini oluşturan…


Image for post
Image for post

Dünyanın en çok kullanılan CMS yazılımı WordPress ve onun e-ticaret bağlantısı WooCommerce, günümüzde bir internet sitesi kurarken tercih edilen en iyi yazılımlardan biri, hatta bence en iyisi. Yazılımın ilk çıkış amacı blog siteleri üzerine olsa da, bu durum zaman geçtikçe yerini her çeşit web sitesi yapabilme kapasitesine sahip olmaya karar evrildi.

Günümüzde web sitesi yaptırmak isteyen çoğu kişi, her şeyiyle sıfırdan bir yazılımcıya yazdırmak yerine, sürekli güncellenen ve çok köklü bir ekip tarafından yazılan bu yazılımı tercih ediyor. Bu tercih; zaman ve maliyet tasarrufu sağlarken, web sitenizin de sürekli güncel kalarak yeni tehditlere karşı sürekli korunmasını sağlıyor. Ayrıca devamlı olarak…


Türkiye ve İsrail arasında yaşanan siyasi gerilimden dolayı İsrail’e gidişim, birçok kişi tarafından tuhaf karşılanmıştı. Fakat ön yargılardan arınmak, toplumumuzun en çok ihtiyacı olan olgu olduğunu savunabilirim. İsrail’e gidiş amacım aslında Türkiye Girişimcilik Vakfı organizasyonu olan bir girişimcilik turuydu. Bu turdan arta kalan zamanlarda şehri de gezme fırsatım oldu. Bu yazımda sizlere İsrail’deki şehir izlenimlerime dair bilgiler vermeye çalışacağım.

Neden İsrail’e gittim?

Bir girişimci için ibretlik hikayeler barındıran İsrail’de 8 milyon kişi yaşıyor. Uzun ve dar bir şekle sahip olan İsrail, 470 km uzunluğunda ve en geniş bölgesi yaklaşık 135 km olarak ölçülmüş. Oldukça küçük bir ülke olan İsrail nüfusunun %75’i Yahudi, %20’si…

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store