2 yıldır çektiğim Turkcell Superonline rezaleti bugün Turk.net ile sona erdi

Tam bu yazıyı yazmaya başlarken televizyonda gördüm “Turkcell Superonline’a gelin, ilk 3 ay ücretsiz” diye. E tabi ücretsiz olur. Çünkü sizi ağına bir kattı mı sömürene kadar bırakmıyorlar. O nedenle eğer bu reklama tav olup evinize bağlatmayı vs. düşünüyorsanız yazdıklarımı okumanızda fayda var.

Ben bir tüketiciyim, bu içerik için herhangi bir yerden sponsorluk almadım . Yaşadığım her şeyi anlatacağım ki başkaları da aynı mağduriyeti yaşamasınlar diye.

Beni takip edenler 13 Şubat 2016 tarihinde yazdığım “ “ içeriğinde; söz konusu servis sağlayıcının verdiği modemin arızalanmasına rağmen bizi nasıl oyaladıklarını ve bilinçsizce sürüklediklerini çok iyi biliyorlar. Tabi ondan sonra yaşadığım başka bir fiyasko olayla ilgili ayrıca bir blog yazısı daha yazmalıydım ama ondan da buradan bahsedeyim sizlere.

Bildiğiniz gibi eğer bölgenizde fiber altyapı yoksa başvurduğunuz her internet sağlayıcı sizlere “ Efendim eviniz santrale uzak, o nedenle size zırtpırt mbit’e kadar internet verebiliyoruz” yalanını duymuşsunuzdur. Onun Türkçe’si aslında bulunduğunuz bölge için Türk Telekom’a fazla kira parası ödememek istemeleri. Çünkü sizin kullandığınız her mbit onlar için ekstra ücret demek. Bu nedenle türlü türlü bahaneler bularak size yüksek hız vermek istememelerini altyapı problemlerine bağlıyorlar. (Bunun böyle olmadığını bugün Turk.net’e geçince bir kez öğrendim, yazımı mutlu son ile bitirirken bahsedeceğim bundan)

Tabi bu hız verememe durumu bana inandırıcı gelmemişti, bu nedenle zaman zaman Turkcell Superonline çağrı merkezini arayıp hız yükseltme talebinde bulunuyordum. Fakat bu talepler de aynı gerekçelerle reddediliyordu. Fakat bir gün “ Online İşlem Merkezi”ni ziyaret ederken karşıma “ Paketini Yükselt” seçeneği çıktı ve orada “ 16bit hıza şimdi yükselt” seçeneği bulunuyordu. Bana santrale uzaksınız diyerek 8mbit’e kadar (genelde 5mbit civarı geliyor) internet sağlayan Turkcell, birden hızımı 16mbit’e çıkardı (yaklaşık 13mbit ortalamasıyla). Ve bu işlem butona basmamla aynı anda gerçekleşti. İnanamadım önce, nasıl olur dedim, ama oluyormuş. Bu olayla birlikte anladım ki sorun altyapı değil, ortada başka şeyler var.

Gel zaman git zaman, birden ortaya çıkan “ Dört Dörtlük Paketler” kampanyasıyla tüm ürünlerini tek bir faturada sunmayı hedefleyen yeni paketlerine geçiş yaptım. Öncesinde çok mantıklı gelmişti, çünkü biraz daha uygun ev internet paketim olacaktı ve cep telefonum da yüksek internet paketine sahip olacaktı. Hepsine birden tek bir fatura ödemek de bazı lüzumsuz vergilerden tasarruf edecektim. Öyle de oldu, vaad edildiği gibi faturamı ödüyordum, hizmetimi alıyordum. Zaten GSM olarak Turkcell ürünlerinden aşırı memnuniyeti olan ve ne yaşanırsa yaşansın başka operatöre geçme eğilimi olmayacak kadar markaya bağlı biriyim.

Böyle mutlu mesut giderken karşıma çıkan bir reklam ile’in internet sitesinden altyapı sorgulamaya girdim. Evimin adresine kadar sorguladım ve ne göreyim! Bana 8mbit vermeyen internet sağlayıcılarına rağmen, “ Tebrikler, şanslı YAPA altyapısındasınız ve bu yüzden size 25mbit’e kadar internet veriyoruz” diyen bir sağlayıcıyla karşılaştım. Tabi ki hemen başvurdum ve süreci başlattım. Aradıklarında ise bana bambaşka bir sürpriz daha yaptılar ve size 100mbit’e kadar hız verebiliyoruz diyerekten sözleşmeleri resmen başlattılar. Bu arada özgür internet hizmetleri kapsamında limitsiz, AKN’siz, yüksek upload hızlı ve taahhütsüz internet verdiklerini de belirteyim. Turkcell Superonline taahhütümün bitişine daha 4 ay daha var, ama Turk.net ‘ten alacağım faydayı düşündüğümde ödeyeceğim bu rakamın sorun olmayacağını düşündüm ve geçişimi sağladım.

Fakat numaramı taşıyamadan… Çünkü Turkcell Superonline, sizin telefon numaranıza taşırken el koyuyor ve Voip hizmetiyle geri veriyor. Bu da başka servis sağlayıcıların numara taşıma işlemlerini zorlaştırıyor. Bu nedenle Turk.net bana yeni sabit hat numara vermeyi teklif etti. Normalde 120 TL’ye kadar cayma bedellerini karşılıyorlarmış ama ben Turkcell’de Dört Dörtlük Paket kullandığım için benim cayma bedelimde de bir oyun dönüyor.

Yani sevgili Turkcell, hattımı iptal etmek istersem hem internet hizmetim için, hem de cep telefonumdaki Platinium tarifem için yaklaşık 700 TL’lik cayma bedeli ödemem gerektiğini söylüyor. Bir başka deyişle; ev internetimi kapattırmak için, cep telefonu tarifemi de zorla iptal ettiriyorlar. Tanıtırken tek fatura olacak, rahat edeceksiniz derlerken; meğer ilerde onlardan vazgeçmeyelim diye böyle planlar yapıyorlarmış.

Yani özetle şuan Turkcell Superonline 20 yıllık sabit telefon numaramıza el koydu, ev interneti iptali için cep telefonu taahhütümü de iptal ettirerek daha fazla cayma bedeli almayı teklif etti ve en büyük suçu ise 100mbit alabileceğim altyapı için beni yıllardır 8mbit hız ile süründürdü.

Eğer yine de Turkcell Superonline’a geçmeyi düşünüyorsanız sakın cep telefonunuzla tek fatura hizmeti sunan “ Dört Dörtlük Paketler”e geçiş yapmayın. Eğer size düşük hız teklif ediyor ve santral bahanesi sunuyorlarsa inanmayın. Ayrıca unutmayın ki internetinizi iptal ettirmeyi düşünüyorsanız asla telefonla talep almıyorlar. Sizi verdikleri ücretsiz modemle birlikte oldukça kısıtlı sayıda ve şehir merkezine uzak olan Turkcell Superonline şubelerine dilekçe vermeye çağırıyorlar.

Şuan bu içeriği hızıyla beni şaşırtan Turk.net ile yazıyorum. İleride bozulurlar mı bilemem ama şuan ilk gün için yüksek hızlı internetin haklı gururunu yaşıyorum. Ama bu mutluluğun Türkiye’deki internet sağlayıcı politikalarıyla çok uzun sürmeyeceğini tahmin ediyorum.

Eğer Turk.net’e geçiş yapmayı planlıyorsanız davet koduyla 1 ay ücretsiz internet kazanabiliyorsunuz. Bu davet kodlarını başvuran her müşteriye veriyorlar. Yani eğer siz de benim gibi birilerini davet ederseniz 1 ay ücretsiz internet kazanıyorsunuz.

Dilerseniz şu link üzerinden de kayıt olabilirsiniz:

İlerleyen aylarda Turk.net ile yaşadığım deneyimleri aktarmaya devam edeceğim. Tabi 4 ay sonra sorunsuz bir şekilde, şuan kullanmadığım Turkcell Superonline hattımı iptal ettirebilirsem :)

Sizin de benzer deneyimleriniz olduysa lütfen aşağıdaki yorum kısmında belirtin, böylelikle başka kimlere neler yapmışlar hep birlikte görelim. Ayrıca Turk.net kullanıyorsanız da deneyimlerinizi merak ediyorum.

Originally published at fozdemir.com on October 12, 2020.

Merhaba, ben Fatih Özdemir. Blog yazıyor, arada fotoğraf-video çekiyor, her fırsatta geziyor ve freelance dijital projeler tasarlıyorum.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store